Yumurtalık Kisti Neden Olur Belirtileri Ağrı Yapar Mı?

Yazar Yorum Yap 3.054
Yumurtalık Kisti Neden Olur Belirtileri Ağrı Yapar Mı?

Yumurtalık kisti nedir; yumurtalığı içerisinde ya da üzerinden yer alan sıvı dolu keseciklerdir. Çoğu durumda hiçbir belirti göstermeyen yumurtalık kistleri, birçok kadında bulunabilmektedir. Bazı yumurtalık kistleri birkaç ay içerisinde kendiliğinden geçerken, bazıları ciddi semptomlara sebep olabilmektedir. Sağlık açısından yumurta kistlerinin neler olduğunu, çeşitlerini ve belirtilerini bilmek önemlidir.

Yumurtalık Kisti Neden Olur, Çeşitleri Nelerdir?

Yumurtalık kisti hemen hemen her yaşta olan kadınlarda görülebilmektedir. Oldukça sık rastlanan bir rahatsızlık olmasına karşın birçok kadın yumurtalık kisti olduğunu farkına dahi varmaz. Yumurtalık kisti oluşumunun en yaygın sebebi hormonal düzensizlikler olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra yumurtalıkta oluşan enfeksiyonlar ya da fazla radyasyona maruz kalınması gibi nedenlerle de yumurtalık kisti oluşabilmektedir. İki çeşit fonksiyonel, 3 çeşit fonksiyonel olmaya kist çeşidi bulunmaktadır. Yumurtalık kisti çeşitleri şu şekildedir;

 • Folliküler Kist: Fonksiyonel bir çeşidi olan folliküler kist, yumurtalıklarda her ay yetişen follikülerin LH seviyesinin artması sonucu atlar. Bazen bu folliküler patlamadığında büyümeye devam ederek bir kist haline dönüşebilmektedir. Bu kist çeşidi adet döngüsünün normal fonksiyonu sırasında meydana gelen bir kist çeşididir.
 • Sarı Cismin Kisti: LH hormonu artış gösterdiğinde ve yumurtalama dönemi başladığında vücut hamileliğin devam edebilmesi için daha fazla östrojen ve progesteron salgılamaya başlamaktadır. Çatlamış bir folliküler değişim göstererek sarım cismin kistine dönüşmektedir. Bu oluşan sarı cismin içerisinde sıvı birikmesi sonucu kist oluşur. Sarı cismin kisti fonksiyonel bir kist çeşididir.
 • Dermoid Kist: Fonksiyonel olmayan bir kist çeşididir. Bu kist çeşidinin içerisinde deri, diş ya da saç gibi dokular bulunur. Çok nadir görülmekle birlikte kansere dönüşebilmektedir. Bu kistin en büyük tehlikesi fazla büyüyerek yumurtalığı tamamen yok edebilecek potansiyelde olmasıdır.
 • Endometrioma Kist: Çikolata kisti olarak da bilinen bu kist çeşidi, fonksiyonel değildir. Her ay âdet kanaması şeklinde vücuttan atılan endometriumun rahmin dışında bir yere yerleşmesi sonucu oluşur.
 • Cistadenoma Kist: Yumurtalık dokusunda oluşan bu kist çeşidi fonksiyonel değildir. 17 santimetreye kadar büyüyebilmektedir ve bu durum yumurtalığın burulmasına sebep olabilir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Genelde belirti hissettirmeyen yumurtalık kistleri, bazı durumlarda bazı belirtiler gösterebilmektedir. Yumurtalık kisti belirtileri şu şekildedir;

 • Cinsel ilişki sırasında aşırı hissedilen ağrı
 • Kusma ve mide bulantısı
 • Adet dönemlerinde düzensizlik
 • Sırta ve bacaklara vuran karın ağrısı
 • Göğüs dokusunda hissedilen hassasiyet
 • Ağırlık hissi
 • Karında şişlik oluşması
 • Rektum ve mesane bölgesinde hissedilen baskı

Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır, Ameliyat Ne Zaman Gerekir?

Yumurtalık kistleri doktor muayenesi sırasında fark edilebilmektedir. Eğer yumurtalık kistinden şüpheleniyorsa ve belirtiler baş göstermişse Pelvik bir muayene yapılmaktadır. Ultrason ve MRI çekilerek yumurtalık kisti tespiti yapılmaktadır. Ultrason ve MRI sonuçlarına göre kan testi talep edilmektedir.

Yumurtalık kisti tedavisinde genellikle doktorlar kistin zaman içerisinde kaybolup kaybolmadığını görmek için kontrol altında tutarlar ve müdahale etmezler. Kontroller sırasında kistin büyüdüğü ya da ağrı, acı gibi sorunlar oluştuğu gözlemlenirse doğum kontrol hapı kullanılması önerilebilmektedir. Sorun daha ciddi hale gelirse ameliyat yoluna gidilebilmektedir. Yumurtalık kisti ameliyatı kapalı yani laparokopik ameliyat şekilde yapılmaktadır.

Yumurta kistlerinin rahim duvarına yapışık olması sebebiyle çıkarılması zordur. Yapışıklığın fazla olması ya da kanam olması durumunda kapalı ameliyat, açık ameliyata çevrilebilmektedir. Ameliyat süresi 1 ila 3 saat arasında değişiklik göstermektedir. Ameliyat gerekip gerekmediği kararını uzman doktorun kontrolleri belirlemektedir. Genel olarak yumurtalık kistinin çeşidi ve boyutuna göre ameliyat gerekip gerekmediği anlaşılmaktadır.

Etiketler