Yutak İltihabı Nedir? Nasıl Geçer ? Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.511
Yutak İltihabı Nedir? Nasıl Geçer ? Belirtileri ve Tedavisi

Genelde soğuk algınlığı ile tanımlanan yutak iltihabının altında yatan değişik nedenler bulunmaktadır.Yutakta oluşan iltihap çoğalarak enfeksiyon halini alır. Enfeksiyon oluşması sonrası,mikrop boğaz etrafında yayılmaya başladıkça ateş çıkmaya başlar. Yüksek ateş ile kendini belli eden yutak iltihabı zor ve ağrılı bir durumdur. Kişi yemek yerken,bir şeyler içerken her defasında acı çekmeye başlar. Hatta sert gıdalar sonrası istenmeyen kanamalar meydana gelir.Yutak iltihabının bir diğer adı farenjittir. Bu kuru bir öksürükle sürekli tekrar eder ve sanki boğazda bir  şey kalmış gibi sürekli öksürükle onu atmaya başlar. Öksürüğün meydana gelmesinin nedeni ise farenjitin yaygın enfesiyon şeklini almasıyla başlar.Boğaz duvarının boşluğuna franks adı verilmektedir. Boşlukta oluşan enfeksiyon çoğaldıkça yorgunluk ve halsizlik hızlıca ilerlemeye başlar.Hatta birçok hastada en çok ortaya çıkan belirti,yiyecek ve içeceklere karşı alerjilerinin artmasıdır.Boğaz ağrısı ile solunumda istenmeyen sıkıntılar devam eder ve nefes almada kişi epey sıkıntı çeker.Yutma güçlüğü eğer şiddetli bir şekilde artmış ise bu bir iltihaba bağlı durumdan ortaya çıkabilir. Ayrıca yutak iltihabı,balgama ve ağız kokusuna neden olur. Karşı taraf bunu rahatlıkla hissedebilir.Saman nezlesi,burun akıntısı ,sürekli hapşırma bu zamanlarda daha yaygın hale gelir. Bu hastalık en çok çocuklarda 7-9 yaş gruplarında meydana gelir. Yetişkinlerde ise 18-25 yaşlarda oluşur. Yaşlılarda ise 45-55 yaş arasında zor ve ağrılı bir süreç olur.Özellikle,okul çağında kapılan mikroplar yutak iltihabına neden olabilir. Okul tuvaletlerini kullanırken el yıkama alışkanlığı yok ise çocuklarına bakteri ve virüslere daha çabuk kapıldığı gözlemlenir. Bu nedenle temizlik alışkanlığı,diş fırçalama,el yıkama,yiyeceklerdeki sebze ve meyveleri önceden iyi yıkama alışkanlığı mutlaka devam ettirilmelidir.Doktor tanıyı koyduktan sonra uygun görürse antibiyotik tedavisine karar verilir. Hasta bu ilaç sayesinde bu hastalığı daha kolay atlatma şansını yakalarlar. Fakat hastalığın seyri hafifi ise antibiyotik yazmaz ve çeşitli polen alerjilerine ve soğuk algınlığını uygun ilaçlar yazmayı tercih eder. İhmal edildiğinde enfeksiyon kronikleşmeye ve ağırlaşmaya başlar. Çok yüksek ateş,solunum sisteminin yetersiz oksijen alması sonucu diğer organlarda bundan zarar görmeye başlar.

 

Yutak İltihabının Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır?

 

İltihabik durumların yaygın olmasının ilk nedeni sigara ortamında durulması ve sigara içilmesidir.Bazı kimyasal maddeler boğazın hasar görmesine ve görevini yeterli bir şekilde yapmamasına neden olur.Bazı besinlerde alerjiye yatkın birçok bakteri bulunmaktadır. Bu nedenle iyice yıkanmaması durumunda hastalığa önceden zemin hazırlayabilir. Çok soğuk gıdaların sıklıkla tüketilmesi de boğazı ciddi anlamda yormaya başlar.Boğazda yanmanın şiddetli, olmasının nedeni çok soğuk sıvılardan hasar görmesi ile meydana gelir. Bu nedenle boğazı fazla yıpratmadan aşısı soğuk buzlu içecekleri tüketirken dikkat etmeniz gerekir.Burun etine bağlı durumlarda ,geniz etinin büyümesi durumlarında yutkunma ve konuşmaz zorluğu ortaya çıkabilir. Bademciklerin çok fazla büyük olması ve neredeyse her 2 ayda bir iltihap kaparak ateşli hastalıklara yol açması,yutak iltihabının direk olarak oluşmasına neden olur.Klimaların  açık olması durumları,çok sert ve soğuk havalarda fazla kalma ve üşütme durumları,diş ağrısına bağlı iltihaplı ağrılı durumlarda yutak iltihabı gelişebilir. Yutak iltihabı her türlü mikrop ve soğuk alma ile ortaya çıkar.

 

Yutak iltihabı kolay kolay geçmez ve enfeksiyon iyileşmedikçe ateşli durumlar ortaya çıkar.İltihap kulaktan da  kaynaklanabilir. Kulak ağrısı ,diş ağrısı boğaz ağrısı birer yutak iltihabı habercisidir. İlk olarak yapılması gereken kural,KBB’den randevu alarak iltihabın tam olarak neyden kaynaklandığını öğrenmektir.Yutak iltihabı oluşmuş ise bu süreç içinde beslenmenize oldukça özen göstermeniz gerekir. Çorba ve yumuşak gıdalar tercih edilmeli katı ve sert yiyeceklerden mümkün oldukça uzak durulmalıdır. Yutak iltihabında sert gıdalar,yara yapar ve boğaz duvarında kanamalara yol açar. Bu durum sizi korkutabilir.

 

Evde Yapılacak Doğal Tedavi

 

Boğazınız şayet çok fazla ağrıyor ise o gün için kendinize özel bir menü hazırlayın.Özellikle ıhlamur çok faydalıdır. Ihlamurun içine yarım limon sıkın ve içinde kabuğunu bekleterek için. Kabuğu C vitamini verdiğinden boğazdaki enfeksiyonu azaltacaktır. Daha sonra, yatmadan önce ılık ballı süt için yumuşak sıvı gıdalara öncelik verin. Diş fırçalama alışkanlığın her gün düzenli yapın, ertelemeyin. Boğazınız çok ağrıyorsa geçici ağrı kesici alın. Daha sonra hemen bir KBB’ uzmanına görünün. Tanı konulduktan sonra tedavi uygun ilaçlar yöntemi ile doktor tarafından belirlenecektir. Bu hastalığın geçmesi 7 ve 12 gün de değişim sağlar. Fakat daha uzun sürmesi de beklenilebilir bir durumdur. Kişiden kişiye farklılık gösterir.Yutak iltihabında kişi sürekli tükürme ihtiyacı duyar. Tükürük salgısı iltihabı arttığı zamanlarda fazlalaşır. Öyle bir durumda tükürüğünüzü yutmayın ve tükürme ihtiyacı arttığı sürece,mümkün oldukça tükürünüz. Yutak iltihabı durumlarında soğuk su içmeye ara veriniz. Tedaviniz bitinceye kadar katı gıdalar yemeyiniz, Ilık su,süt,ıhlamur,zencefil çayı boğaz ve yutak ağrısı için şifa deposudur.Boğazınızı sıcak tutarak iyileşme sürecini hızlandırınız.Boğazın ağrımasına iyi gelen limonu çayınıza ilave edebilirsiniz. Güllaç,sütlaç,çorba ve yumuşak besinleri bu aralar çoğaltarak ağrının ve iltihabın azalmasına yardımcı olabilirsiniz.İltihap fazla ise kendini yüksek atış ile beli edecektir. Ateşiniz çıkıyorsa durum ciddi olabilir.Hemen KBB’ye görünmenizde fayda vardır. KBB yutak iltihabına neden olan  bakteriyi rahatlıkla cihazlarıyla görebilecek ve size durumunuza göre ilaç veya antibiyotik yazarak,kısa sürede iyileşmenize yardımcı olacaktır. Bu tür hastalıklar tedavi ile geçer.

Etiketler