Zatülcenp ( Plörezi )

Yazar Yorum Yap 1.838
Zatülcenp ( Plörezi )

Zatülcenp diğer ifadesi ile plörezi, akciğerleri tamamı ile saran zarların arasında sıvı toplanması sonucunda ortaya çıkan hastalıkların genel ismidir. Halk arasında zatülcenp adıyla bilinir. Çok sık rastlanılan göğüs hastalıklarındandır. Taşıdığı olumsuz riskler nedeni ile beraberinde çok daha ciddi göğüs hastalıklarına zamin yarattığından ciddiye alınması gereken bir sorundur. Her yaş grubunda oluşabilir. Tüberküloz, kanser, kalp yetersizli, romatizmal hastalıklar gibi kadar 50’nin üzerinde sebebe bağlı olarak gelişir. Yapılan araştırma her yıl ABD’de 1 milyon kişiye plörezi tanısı koyulduğunu göstermiştir. Ülkemizde de çok sık rastlanılan akciğer hastalıklarından birisidir. Gençlerde tüberküloz yaşlılarda ise kanser ve kalp oluşum sebeplerinde ilk sırayı almaktadır.

Belirtileri esas hastalığa göre değişse de, oluşan kuru öksürük, yan taraf ağrısı ve nefes darlığı belirtileri bütün hastalarda görülür.

Ağrı: Hastalığın ilk belirtisidir. Göğüs duvarının tek bir noktasında oluşan bir ağrı vardır. Göğüste, sırtta ya da göğsün yan taraflarında oluşabilir. Bu ağrının en önemli özelliği, derini nefes alındığında, öksürürken ve hapşırırken sivri bir şey batar gibi şiddetli oluşudur. Buna yol açan, iltihap oluşmuş akciğer zarlarının solunum hareketi esnasında birbirine sürtünüyor olmasıdır. Oluşan bu ses hastalar tarafından duyulabilir.

Öksürük: Plörezili hastalarında kuru öksürük her zaman görülür. Akciğer zarlarında bulunan ve öksürük refleksi doğuran noktaların uyarılması bu öksürüğün sebebidir Kuru öksürük olduğundna balgam çıkarılması söz konusu olmaz. Öksürük var olan ağrıyı artırdığından oldukça rahatsızlık verir.

Nefes Darlığı: Zarlar arasında birikmiş sıvının miktarı nefes darlığının sebebidir. Ne kadar çok sıvı birikirse çekilen nefes darlığı o oranda şiddetli olur. Sıvı akciğerleri sıkıştırır ve akciğerin hareketini kısıtlar ve bu da nefes darlığına yol açar. Sıvı miktarı çok olduğunda hasta sırtüstü yatamaz. Sıvının bulunduğu taraf üzerine yatarak ancak rahat edebilirler.

ZATÜLCENP NEDEN OLUR?

Çeşitli mikroorganizmaların kan veya lenf yoluyla göğüs zarına ulaşması yoluyla, ya da yakın organlardaki iltihapların doğrudan bu zara bulaşması sonucunda oluşur. İltihaplanmış zar normal özelliğini yitirir, iltihabın ilerlemesi zarı kalınlaştırır ve esneklik ortadan kalkar.

Zatülcenp sulu ve kuru olmak üzere iki şekil oluşturur. Sulu tipinde akciğerle göğüs boşluğu arasında sıvı toplanması söz konusudur.

Hastalığa sebep olan mikrop %90 oranda mikrobudur. Bunun yanında frengi, romatizma, kanser, kalp yetmezliği, akciğer apsesi, zatürree, nefrit, nefroz ve siroz urları gibi hastalıklar da su toplanmasının sebebi olabilir. Bu hastalıklar dışında geçirilen bazı kazalar göğüs zarı iltihaplanmasına yol açabilir.

ZATÜLCENP NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sebebi genel olarak verem mikrobu olduğu için tedavi de genel olarak verem de uygulanan tedavinin aynısıdır. Ancak hastalık başka bir sebepten kaynaklanıyorsa tedavi de ona göre belirlenir. Zatülcenpte istirahat ve iyi beslenme özellikle dikkat edilmesi gereken unsurdur.

Verem mikrobundan kaynaklanan zatülcenpte verem basiline karşı etkili özel ilâçlar kullanılır. Streptomisin, P.A.S, izonikotinik asidi kullanılan ilaçların önde gelenleridir. Bunların yanında yan taraf ağrısına, oluşan ateşe ve nefes darlığına yönelik çeşitli ilâçlar da kullanılır. Hastalık iyice geçinceye kadar yatak istirahatine özen gösterilmelidir. Bu nedenle nekahet süreci uzun sürmelidir.

Vereme yakın bir hastalık geçirildiği ve vereme dönüşebilecek bir hastalığın söz konusu olduğu hastalar tarafından akıldan çıkarılmamalıdır. 3 – 5 yıl süreyle, ilk yıl iki defa daha sonraki yıllarda bir defa kontrol yapılmalıdır. Hasta vitamin değeri yüksek gıdalar, yüksek kalorili, protein yönünden zengin ve kolay sindirilir besinler tüketmeye özellikle hastalık döneminde özen göstermelidir.

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »