Zona Hastalığı

Yazar Yorum Yap 1.616
Zona Hastalığı

Zona Hastalığı Ağrıya yol açan, ciltte kaşıntı, kabartı ve döküntülere sebep olan bir çeşit cilt hastalığıdır. Tıp dilindeki karşılığı herpes zoster‘tir

Toplumda gece yanığı olarak adlandırılan bir hastalıktır. Zonada belli bir alanı etkileyen döküntüler söz konusudur. Kemer veya bant şeklinde görüntü oluşturan kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıklar önce su toplar ardından kabuk tutar.

Suçiçeği yapan virüs aynı zamanda zona hastalığına da neden olur. Virüs vücuda girdikten sonra bağışıklık sistemi zayıf düşene kadar bekler. Fırsatını bulduğunda harekete geçer ve zonaya sebep olur.

Sinir köklerine yerleşen bir virüstür ve bu sebeple ağrıya yol açar. Ağrılar şiddetli haldedir. Sırt, karın, göğüs, kalça, bacak, boyun, kol, yüz ve baş bölgeleri zonanın etkilediği yerlerdir. Zona en çok baş ve göğüs bölgesinde oluşur.

Zonanın Sebepleri Nelerdir?

Suçiçeğine yol açan virüs aynı zamanda zonaya da sebep olduğundan, suçiçeği geçirmiş birisinde bu virüs artık var demektir ve sinirlere yerleşmiş durumdadır. Suçiçeğine ve daha sonra zonaya sebep olan bu virüs vücutta hiçbir soruna yol açmadan uzun yıllar boyunca beklemede kalır. Suçiçeğinden uzun yıllar sonrasında yeniden aktif duruma geçen virüs zonaya sebep olur.

Virüsün hangi nedenle harekete geçtiği tam olarak bilinmemektedir. Fakat bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü bir dönemi seçtiği tespit edilmiştir.

Her yaşta görülmesine karşın 50 yaş ve üzerinde çok daha fazla görülür. Bir yaşın altında suçiçeği geçirenlerin zonaya daha yatkın oldukları yönünde görüşler vardır.

ZONA TEKRARLAR MI?

Bağışıklık sistemi her zayıf düşüşünde virüsün harekete geçmez ve hatta bir ömür boyu defalarca vücut zayıf düşse de kişi zona olmayabilir. Her suçiçeği geçiren kişinin de ileride mutlaka zona olacağı kesindir diye bir şey de söylenemez. Zona olan birisinin yeniden zona olması çok çok düşük bir ihtimal olduğundan tekrarlamayan hastalıklar sınıfına dâhil edilmiştir

Zonanın Tedavisi Nasıldır?

Zonanın tedavisinde virüsle savan bir ilaç kullanılır. Bu ilaç ağrıyı azaltıcı, hastalık süresini kısaltıcı ve hastalığın ileri aşamada oluşturacağı muhtemel ciddi sorunların ortaya çıkmasını engelleyecek etkinliktedir. Yanma hissinden ve ağrıların hissedilmesinden 3 gün sonra ilaca başlanması olması gerekmektedir. Ciltte kabartılar oluşmadan tedaviye başlanması en iyi yöntemdir.

 

Zonada erken teşhis ve tedavi önemlidir. Çünkü zona sinirleri etkileyen bir hastalıktır. Tedavide geç kalınırsa ağrıların geçmesi, döküntü ve yaraların iyileşmesinin ardından bile hastalığın daha uzun süre seyretme riski oluşabilir.

 

Etiketler
Sonraki konu »