Zührevi Hastalıklar Nedir Nasıl Tedavi Edilir  

Yazar Yorum Yap 1.204
Zührevi Hastalıklar Nedir Nasıl Tedavi Edilir  

Vücudun kendini koruma mekanizmasının yetersiz kalması vücuda birçok hastalık mikrobunun girmesine neden olmaktadır. Enfeksiyonlu hastalıklara sebep olan mikroplar genellikle vücutta enfeksiyon oluşumunu arttırmaktadır. Zührevi hastalıklar bu mikropların cinsel temas ile vücuda bulaşmasına neden olmaktadır. Zührevi anlamı cinsel temas ile bulaşan hastalıkların tamamına verilen isimdir.

Cinsel yol ile vücuda bulaşan mikroplardan kaynaklı hastalıklara zührevi hastalık denilse de bazı durumlarda bu hastalıklar cinsel temas olmadan da bulaşabilmektedir. Fakat nadir olan bu durum daha çok cinsel yol ile bulaşan hastalıkları kapsamaktadır. Genel olarak cinsel yol ile bulaşmayan mikrop kan alıp verme, doğum, uyuşturucu bağımlılığı ya da aynı iğnenin farklı kişilere kullanılması ile de hastalıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Zührevi hastalıklar kendi içerisinde de dallara ayrılan bir yapıdadır. Hastalığa sebep olan virüslerin türüne göre bir ayrım söz konusu olmaktadır. Parazitler, tek hücreli, virüs ve bakteri olarak ayrılmaktadır. Bit bile zührevi hastalık adı altında yer alan bir hastalıktır.

Zührevi Hastalık Çeşitleri 

Zührevi hastalığa sebep olan kaynaklara göre ayrım göstermesinden dolayı birçok hastalık ve virüsü bu hatalıkların genel olarak adlandırılmasını sağlamaktadır. Virüs kaynaklı zührevi hastalıklar arasında AİDS, hepatit B, herpes, genital bölgede oluşan çıban ve cinsel organda görülen bazı kanser türleri yer almaktadır. Virüs kaynaklı olduklarından cinsel temas ile vücuda bulaşmaktadır.

Bakteri kaynaklı zührevi hastalıklar ise frengi, kasık mantarı, bel soğukluğu, donovanoz, şankroid ve klamidya enfekiyonu gibi hastalıklar yer almaktadır. Bu hastalıklarda bakteri kaynaklı olmasına rağmen cinsel temas ile bulaşıcı olan hastalıklar arasındadır.

Zührevi hastalıkların çoğu cinsel yol ile bulaştığından kişinin bu hastalıklarda oldukça detaylı taraması yapılması gerekmektedir. Bakteri ya da virüs kaynaklı zührevi hastalıkların teşhisi detaylı olarak kan tahlillerinde meydana çıkmaktadır.

Zührevi Hastalıkların Tedavisi 

Cinsel temas ile kişiden kişiye bulaşıcı olan zührevi hastalıklarda öncelikle tek eşlilik oldukça önemlidir. Kişinin sağlığının korunması için korunarak cinsel ilişkiye girmesi gerekmektedir. Korunmasız girilen cinsel ilişkide bakteri ve virüsün  kişiye bulaşması oldukça hızlı bir şekilde olmaktadır.

Çok fazla yaygın olan bel soğukluğu ve AİDS hastalığı tedavi edilebilen hastalıklar arasında yer almaz. Bu hastalıklarda kişi taşıyıcı olduğundan mutlaka korunarak ilişkiye girmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kadınlarda olan AİDS hastalığında doğum yapacakları zaman bebeğinde bu hastalık virüsünü taşıdığı görülmektedir.

Kişinin genel sağlığını tehdit eden bu hastalıklarda doktor kontrolü sürekli bir şekilde olmaktadır. Hastanın düzenli olarak kontrol altında olması gerekmektedir. Cinsel temas sırasında korunmak hastalıkların oluşma riskini en aza indirmektedir. Kan yolu ile de bulaşan hastalıklar arasında yer aldıkları için oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Zührevi hastalıklar vücudun yavaş bir şekilde zarar görmesine neden olarak ölümle sonuçlanan hastalıklar arasında yer almaktadır.

 

Etiketler